Schody Opole

Skandynawski styl schodów

Jaki jest skandynawski styl w przypadku schodów?

skandynawski styl

Prosty ale ciekawy skandynawski styl

Skandynawski styl wywodzi się z północnej Europy, gdzie zimy trwają dłużej, jest mniej naturalnego światła. Tak specyficzne warunki zaczęły skłaniać ludzi do poszukiwania rekompensujących rozwiązań w różnych dziedzinach życia. Duże znaczenie w poprawie jakości życia odegrał przemysł meblarski. Szeroko pojęta produkcja dla usług z obszaru współczesnego nam home&design. W Szwecji w XVIII wieku warunki ekonomiczno-gospodarcze nie były wystarczająco dobre, aby realizować kosztowne inwestycje z bogatą architekturą wnętrz. Skandynawowie postawili więc na praktyczne, proste rozwiązania charakterystyczne dla tego stylu. Obecnie możemy w prosty sposób samodzielnie urządzić mieszkania. Wystarczy zapoznać się z zasadami aranżacji wnętrz charakterystycznymi dla skandynawskiego stylu. Na polskim rynku działa wiele firm, sklepów oferujących tego typu usługi i produkty. Niejeden sklep skandynawski posiada w ofercie produkty zróżnicowanych producentów, zarówno polskich designerów, jak i zagranicznych. Dostępne są wyroby hand made lub produkcji przemysłowej.

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Nawiązując do warunków klimatycznych panujących w krajach skandynawskich, charakterystyczne są jasne kolory ścian, sufitów, mebli ( biel, beż, szarość). Skandynawskie dodatki typu poduszki, lampy, świece mogą być w wyrazistych kolorach. Wszystko po to, aby nadać pomieszczeniu ciekawy kontrast i specyficzny charakter. Odsłonięte okna również stanowią ważny czynnik. Celem jest bowiem ekspozycja wnętrz na promienie słoneczne jak największą ilość światła. Skandynawowie uwielbiają drewno, które ociepla wnętrza, dodaje przytulności. Stawiają więc na drewniane podłogi, karnisze, schody. Końcowy efekt ma charakteryzować się minimalizmem oraz jakością, a nie ilością.

Skandynawski styl schodów

Posiadacze domów czy mieszkań, pozwalających na zamontowanie schodów, mogą dodatkowo zaimplementować styl skandynawski w ich konstrukcji, kształcie, kolorystyce. Na pewno schody takie powinny charakteryzować się minimalistyczną formą, otwartą na daną przestrzeń, bez zdobień, dodatków.

Z jakiego materiału?

Najlepiej sprawdzi się naturalny materiał, którym jest drewno - niezwykle cenione przez sympatyków skandynawskiego stylu. Schody skandynawskie wykonuje się przede wszystkim z drewna typu buk, dąb, jesion, rzadziej z drewna egzotycznego.

Do produkcji schodów często wykorzystywane jest również szkło, które nie odbiera minimalizmu aranżacji, a daje wrażenie większej przestronności. Innym rozwiązaniem, coraz bardziej popularnym, są schody metalowe. Pasują do całości przy założeniu połączenia ich z innymi elementami właściwymi dla tego stylu. Takie elementy możemy znaleźć w wielu sklepach. Typową skandynawską marką jest np. Madam Stoltz, która oferuje wiele produktów mogących nas zainspirować do stworzenia przyjemnego, skandynawskiego wnętrza w połączeniu ze szkłem.

Jak zaaranżować?

Jeśli wnętrze daje dużo przestrzeni do zagospodarowania, ciekawym rozwiązaniem są schody modułowe w kształcie litery U. Jeśli natomiast przestrzeń jest ograniczona praktyczne będą tzw. schody kacze odpowiednio wyprofilowane. Natomiast bardzo praktycznym i funkcjonalnym zabiegiem jest wykorzystanie przestrzeni pod schodami Zaaranżować tam możemy garderobę, biblioteczkę, a nawet miejsce pracy.

Jaki kolor?

Kolor schodów odgrywa dużą rolę w aranżacji wnętrz. Skandynawski design podkreślony właściwym kolorem, idealnie wtopi się w przestrzeń. Możliwości jest naprawdę wiele. Można zdecydować się np. na dębowe stopnie z białymi podstopnicami lub wykończone białymi listwami. Dobrze prezentować się też będą balustrady w tym samym kolorze.

Istotne jest również odpowiednie oświetlenie. Doskonale sprawdzi się więc oświetlenie typu led, które podkreśli strukturę i kolor drewna. Ma ono również praktyczną stronę daje bezpieczeństwo w eksploatacji.

Minimalizm i jasne barwy, tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego sprawiają, że umysł odpoczywa i pozytywnie nastraja na cały dzień.

skandynawski stylsklep skandynawskiskandynawskie dodatkischodystyl skandynawskischody skandynawskieschody metaloweMadam Stoltzschody modułoweschody kaczeskandynawski design

Powiązane wpisy

Schody dębowe Wrocław

Schody dębowe pasują także do nowoczesnych wnętrz.

Schody Opole

Jak zabezpieczyć schody Opole by drewno było zawsze piękne?

Schody Śląsk

Drewniane schody Śląsk to dom pełen piękna i wyrazu

Sztukateria pomorskie i jej zastosowanie

Gdzie sprawdzi się sztukateria pomorskie?

Płot panelowy drewniany - szybki i tani

Czy płot panelowy drewniany jest dobrym rozwiązaniem?